UI Kit (User Interface Kit) yani Kullanıcı Arabirimi Kiti, web sayfası veya mobil uygulama tasarımlarında vb. kullanılan form elemanları, buton, ikon, açılır menü, tablo gibi bir çok bileşenin bir arada bulunduğu paketlerdir.


Bu yazıda Frontend Developer'ların işlerini oldukça kolaylaştıran, hızlandıran ve Angular'da kullanabileceğimiz paketlerden bazılarını listeleyeceğim.1- Angular Material

"Material Design, iyi tasarımın klasik prensiplerini teknoloji ve bilimin yeniliği ile sentezleyen görsel bir dildir." şeklinde tanımlıyorlar kendilerini. Angular Material'de adı üstünde Material Design'ın Angular versiyonu oluyor.

Kullanımı oldukça basit ve bileşenleriyle gayet kullanışlı ve yeterli bir pakettir.


Bazı projelerde editör veya rating gibi ihtiyaçlarım olduğunda beni başka paketler kurmaya mecbur bıraktı ancak yinede yeterli.


Web sitesi: https://material.angular.io/2- PrimeNG

PrimeTek tarafından geliştirilen PrimeNG 80'den fazla bileşene sahiptir. İhtiyacınız olan hemen hemen her bileşeni sunuyor. PrimeNG'i bir projede kullandım ve bir eksik hissetmedim. Tek başına yeterli ve gayet performanslı bir paket.


Ayrıca PrimeNG premium admin temalarına da sahip. Bunlarda satın alınıp kullanılabilir.


Web sitesi: https://primefaces.org/primeng/3- NG-ZORRO

Ant Design'ın Angular versiyonudur. İçerisindeki bileşenler kaliteli ve kolayca özelleştirilebilir. NG-ZORRO'yu bir projede kullanmaktayım ve başka paket ihtiyacı duymayacağım gibi görünüyor. Ayrıca severek kullanıyorum diyebilirim. Öneririm.


Web sitesi: https://ng.ant.design4- NG Bootstrap

Adı üstünde Bootstrap bileşenlerinin olduğu Angular kütüphanesidir. Ben bu paketi henüz kullanmadım. Grid yapısına alışık olduğum için projelerde Bootstrap'i kullanıyorum ancak bu paketi ekstra kurup kullanmadım. Yinede sizin ilginizi çekebilir diye listeye eklemek istedim.


Web sitesi: https://ng-bootstrap.github.io
Benim önerebileceğim paketler bunlar. Farklı paketler keşfedip biraz bilgi sahibi olursam listeye eklerim. Sizinde önerileriniz varsa yorum olarak belirtirseniz inceleyip bu listeye ekleyebilirim.


Umarım faydalı olur.